Podziel się na mediach społecznościowych

Relacja z wycieczki do Kotliny Kłodzkiej.

Program wycieczki


 1 lipca - dzień pierwszy

Kompleks Osówka - Podziemne Miasto

 Rano po wyjeździe z Dolska udaliśmy się w kierunk Wałbrzycha do Osówki. Po dotarciu na miejsce zaczęliśmy zwiedzać z przewodnikiem Podziemne Miasta Osówka . Dowiedziliśmy się o powstawaniu obiektu, zdarzeniach na frontach II wojny światowej, o budowie kompleksów w Górach Sowich. Poznaliśmy losy ludzi pracujących przy projekcie Riese, oraz wiele ciekawostek związanych z Osówką, Górami Sowimi, Dolnym Śląskiem. Zwiedzając trasę historyczną zobaczyliśmy: sposoby drążenia podziemi - różne etapy budowy wartownie zdjęcia budowli zewnętrznych eksponaty/uzbrojenie, wyposażenie halę z oryginalnymi szalunkami z roku 1944- betonowe chodniki- rozwiązania techniczne obiektu- scenografie z filmów nagrywanych w podziemiach.

Po zwiedzaniu zakup pamiątek i udaliśmy się do Niemojowa do Zajazdu "Gościniec" miejsca naszego zakwaterowania. Po przdziale pokoi, obiadokolacja a po niej zajęcia integracyjno-profilaktyczne


2 lipca - dzień drugi

Pierwszym punktem drugiego dnia wycieczki było spotkanie z przedstawicielem zaprzyjaźnionej gminy w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Międzylesiu z Sekretarzem Urzędu panią Aleksandrą Kruk.

Kplejnym punktem wycieczki był wędrówka na "Trójorski Wierch" szczyt o wysokości 1145 m.n.p.m, znajdującego się w Masywie Śnieżnika, na granicy Polsi i Czech. Jest to miejsce, w którym swoje źródła mają rzeki dopływające do trzech mórz. Do Bałtyku spływają wody Nysy Kłodzkiej, dopływy Cichej Orlicy do Morza Północnego, a dolina Morawy u stóp wschodniego zbocza góry należy do zlewiska Morza Czarnego. Jeszcze przed wyjściem uczestnicy otrzymali czekoladowy baton oraz butelkę wody nizbędnych podczas wędrowania w górach.

 Po zejściu z góry zjedliśmy podwieczorek i udaliśmy się w kierunku granicy państwa w Boboszowie. Po zakupach w czeskim sklepie pamiątek udaliśmy do zajazdu "Byczy Róg" znajdujący się opodal granicy na pyszne lody. 

Podwieczorek i desery lodowe

A wieczorem po obiadokolacji chwila odpoczynku i kolejne spotkanie. Po nim zajęcia sportowe, były też kiełbaski z grilla, oraz drobne upominki za udział w konkursach, które ufundowała nam Bibloioteka Publiczna Miasta i Gminy Dolsk, oraz MGOSiR w Dolsku za co pięknie dziękujemy.


 3 lipca - dzień trzeci

Od rana  pakowanie bagaży i porządki i ok. godz 10.oo porzegnaliśmy się z właścicielką zajazdu i ruszyliśmy w dalszą drogę.

 

Udaliśmy się do Stronia Śląskiego. Po drodze podziwialiśmy piękne widoki oraz kurort sportów zimowych Czarna Góra. W Stroniu Śląskim podjechaliśmy pod hutę szkła kryształowego "Barbara"  

Zwiedzanie huty szkła kryształowego obejmowało:

dział wytopu: piec hutniczy i odprężarka szkła kryształowego

dział zdobienia: zapoznanie z procesem ręcznego i mechanicznego zdobienia wyrobów z kryształu produkt gotowy: prezentacja wyrobów gotowych, formowanych i zdobionych ręcznie oraz mechanicznie, przejście do sklepu firmowego.

  Po zwiedzeniu huty udaliśmy się do kurortu Lądek Zdrój na obiad do hotelu "Lido". Podczas oczekiwania na obiad przeszliśmy do parku zdrojowego podziwiając pięknie odnowione budowle uzdrowiskowe oraz odnowioną muszlę koncertową. 

W drodze powrotnej do domu mieliśmy jeszcze jedą przerwę na podwieczorek i krótki odpoczynek. Do Dolska przyjechaliśmy około godz. 21.oo

W drodze powrotnej